Aktualności

Nasza Parafia

Kościół

W dniu 10 czerwca 1993 erygowano parafię w Dursztynie pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela będącą do tej pory filią parafii Krempachy. Obecność Zakonu w Dursztynie datuje się od roku 1933 kiedy to inicjatywa i wysiłek prowincjała o. Ireneusza Kmiecika doprowadziła do budowy domu wypoczynkowego dla zakonników. Reskryptem generała zakonu w dniu 19 grudnia 1938 roku utworzono tu rezydencję z kaplicą pod wezwaniem świętego Salwatora z Horty. Murowany kościółek wybudowano w latach: od 1896 do 1903 i dotrwał do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W maju 1983 roku administrator parafii o. Apolinary Żak rozpoczął na miejscu starego budowę nowego murowanego kościoła. Uroczysta konsekracja odbyła się w dniu odpustu parafialnego 25 czerwca 1989 roku a dokonał jej Franciszek kardynał Macharski arcybiskup metropolita krakowski.

* Kościół parafialny *
* Ołtarz główny *

Następne lata to okres dalszej rozbudowy kościoła, wyposażania oraz porządkowanie otoczenia. Wzniesiono nowe ołtarze z rzeŸbami, położono marmurowe podłogi, wstawiono nowe ławki. W bocznych oknach prezbiterium wstawiono nowe witraże świętego Franciszka z prawej założyciela Zakonu i świętego Antoniego po lewej stronie. Charakterystycznym elementem wyposażenia wszystkich świštyń franciszkańskich zasługującym na szczególną uwagę jest wielki krzyż w ołtarzu głównym. W 1999 roku bocznych oknach kościoła zamontowano witraże Matki Bożej Anielskiej, papieża Jana Pawła II oraz czterech franciszkańskich błogosławionych Męczenników z Dachu ufundowane przez Panią Aurelię Ostrowską.
Więcej zdjęć kościoła

Klasztor

Dom powstały w 1933 roku jako ośrodek wypoczynkowy Zakonu Ojców Reformatów z kaplicą pod wezwaniem świętego Salwatora z Horty był pięknym drewnianym budynkiem w stylu miejscowym na podmurówce, będący wspaniałym przykładem kunsztu ciesielskiego mieszkańców Spisza. Dnia 28 kwietnia 1993 roku z nieznanych przyczyn pożar zniszczył doszczętnie klasztor. Obszerna i przepiękna willa, płonęła w biały dzień jak pochodnia.

* Klasztor wezwaniem św Salwatora z Horty *
* Kaplica klasztorna *

Już w tym samym roku po uprzątnięciu olbrzymiego pogorzeliska przystąpiono do jego odbudowy z uwzględnieniem rozbudowy i modernizacji. Projekt wykonał, a także nadzorował twórca projektu kościoła Jan świst. Prace budowlane i wykończeniowe zakończono w 1998 roku. Dziś jest to nowoczesny, w pełni wyposażony ośrodek rekolekcyjny, oazowy i wypoczynkowy, w którym mieści się 17 pokoi z możliwością zakwaterowania 50 osób. Mają oni do dyspozycji pięknie wykończoną kaplicę, refektarz i dwie duże sale.Kontakt:


Adres: ul. Długa 43, Dursztyn, 34-433 Nowa Biała
telefon
(0-18) 265-92-80 lub 265-92-77
e-mail: dursztyn@ofm.krakow.pl Więcej zdjęć klasztoru

Siostry

Siostry Niepokalanki Bł. Matki Marceliny Darowskiej osiadły w Dursztynie w 1975 r. Na miejscu chaty pani Mieczysławy Faryniak zbudowały obszerny dom w stylu tego pięknego regionu. Izdebkę Pani ze Skałki kunsztownie wmontowano w całość gmachu i zachowano ją niezmienioną, w pierwotnym kształcie. Gościnny dom sióstr przygarnia bardzo dużo osób przybyłych tu przypadkiem w poszukiwaniu piękna Dursztyna. Rzec by można, iż siostry Niepokalanki do wsi i kościoła wnoszą matczyne serce, a dla przybyszów prowadzą dzieło apostolstwa. Każdy znajdzie tu ciepłe słowa, posługę duchową, a nawet dobrą literaturę.

* Dom sióstr Niepokalanek *
* Kaplica *

Siostry prowadzą wieloraką działalnoąć: katechizację, utrzymują przedszkole, kierują działalnością kółek liturgicznych. Nie bez fascynacji przybysze słuchają opowieści o mieszkającej tu niemal 40 lat Pustelnicy. Z przejęciem zwiedzają położone wysoko na górze sanktuaria zbudowane przez panią Mieczysławę: Betlejemkę, świątynie Ducha św. oraz Grotę św. Michała wykutą w skale jeszcze na początku 30-tych lat tego wieku. Należy również podkreślić, że mieszkańcy wsi mają wiele serca i życzliwoąci wspomagając ofiarnie dom sióstr Niepokalanek.
Więcej zdjęć